Könyvelő iroda


Elérhetőség

72/784-865

 This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

FAcebook

EKAER - Így kell helytállni

Létrehozva 2015. március 09. (hétfő) 08:56

Március elsejétől éles az EKAER rendszere, s a NAV már büntethet. Múlt hét szerdán, az RSM DTM on-line EKAER konferenciáján Hegedüs Sándor és Sztankó Dániel még csak a tervezet formájában létező NGM-rendeletről beszélhettek, amelyről még elvben társadalmi vita folyt. A rendelet azóta megjelent és több része hatályosult.

Az - akkor még - rendelettervezet szerint EKÁER-köteles a kockázatos élelmiszer és egyéb kockázatos termék fuvarozása akkor is, ha nem útdíjköteles – 3,5 tonna össztömeget meghaladó - gépjárművel fuvarozzák, és egy fuvarozásnál ugyanazon címzett részére fuvarozott termékek tömege az 500 kg-ot és az adó nélküli ellenértéke az egymillió forintot meghaladja – mutattak rá a konferencia előadói, Hegedüs Sándor és Sztankó Dániel, az RSM DTM partnerei.

És vagy vagy: és

Tehát ha bármelyik határértéket túllépjük, kell EKÁER bejelentés – hívták föl nyomatékosan a figyelmet a szakértők, amelyre lett is némi zúgolódás a teremben. Az és/vagy problematikát tehát a minisztérium rendezte, a megoldás: és. Enyhítés viszont, hogy a korábbi határértékek a kockázatos élelmiszereknél (200 kg, 250 ezer forint) 500 kg-ra, illetve egymillió forintra volt, azaz a kockázatok termékeknél egységes lett. Nem kockázatos termékek esetén csak az ellenérték határok módosultak kedvező irányba, március 1-jétől immár 5 millió forintra emelkedett.

A társadalmi vitában előkerült a kérdés, hogy egyáltalán miért van szükség a tömeg meghatározására, amikor az áfa szempontjából mégiscsak az érték az érdekes, ám a minisztérium ragaszkodott ahhoz az álláspontjához, hogy egy közúti ellenőrzés során nehéz az értéket ellenőrizni, a tömeget jóval könnyebb – hangzott el a rendezvényen.

Szintén inkább a közúton ellenőrzés végzők szempontjai, mint pusztán az adóelkerülés szempontjai győzedelmeskedtek az RSM DTM szakértői szerint, amikor a kockázatos termékek körén belül maradtak olyan termékek, amelyek adóelkerülés szempontjából kevéssé jelentenek kockázatot tömeg érték arányuk miatt , mint például a sóder, vagy homok. Szintén nem az áfacsalások visszaszorítását, hanem az ellenőrzési gyakorlatot szolgálja a fordított áfázás alá eső termékek EKAER kötelezettségének fenntartása.

Mi a gépjármű?

A főszabály szerint EKÁER-köteles minden olyan tranzakció, amelyet útdíjköteles járművel végeznek belföldi nem végfelhasználónak történő első értékesítéskor, illetve EU behozatalnál és kivitelnél. Útdíjköteles jármű a 3,5 tonnánál nagyobb megengedett legnagyobb össztömegű tehergépkocsi, vontató - ideértve a nyerges vontatót is -, valamint az ilyen gépjárműből és az általa vontatott pótkocsiból, félpótkocsiból álló járműszerelvény. De érdemes tudni – amint arra az előadók fölhívták a figyelmet – hogy a KRESZ szerint nem minden gépjármű, amit esetleg annak látszik. Így nem gépjármű a mezőgazdasági vontató, a lassú jármű. Így azután ezek természetesen útdíjköteles gépjárművek sem lehetnek. Azzal sem árt tisztában lenni, hogy ha egy 3,5 tonnánál nem nagyobb megengedett legnagyobb össztömegű tehergépkocsit – tehát nem útdíjköteles járművet – túlterhelnek, s össztömeg nagyobb lesz, mint 3,5 tonna, attól még nem válik útdíjköteles gépjárművé. Persze ezt nem érdemes megtenni, mert ha nem is az EKÁER-rel összefüggésben, de más ágon bírságok fenyegetik az így cselekvő vállalkozót – figyelmeztettek az RSM DTM szakértői.

Mi segíthet a helyszíni ellenőrzéskor?

Hiába a sokszor hangoztatott ellenőrzési hatékonyság szempontja sok esetben továbbra is nehéz lesz egy helyszíni ellenőrzés során eldönteni, hogy EKAER bejelentés köteles-e a fuvar. Gondot jelenthet, ha nem első belföldi adóköteles értékesítésről van szó, hanem például többedik értékesítésről, vagy egy vállalkozás saját telephelyei között áruáthelyezésről, vagy éppen belföldi bérmunkára szállításról van szó. Sem a jogalkotó, sem a NAV nem adott ehhez még útmutatót. A jelenleg támogatott – adminisztrációt cseppet sem könnyítő – megoldás, hogy inkább kérni kell EKAER számot a viták elkerülése végett. Csöppet sem megnyugtató a válasz, de sokkal kellemetlenebb megoldás lett volna az összes belföldi fuvarozásra kiterjeszteni a kötelezettséget.

Termék, vagy szolgáltatás?

Az új rendszer érthető módon számos vállalkozóban vet föl kérdéseket, még az és/vagy kérdés rendezése előtt fordult a szakértőkhöz egy szippantós vállalkozás vezetője, vajon ő EKÁER-köteles-e? Hiszen amit visz, az előfordulhat, hogy több, mint 2,5 tonna, no, de az értéke...A probléma különös perspektívákat nyit meg, különös tekintettel a hatósági lefoglalásra...De erről azért nincs szó, nem EKÁER-köteles, mivel nem termékértékesítésről, hanem szolgáltatásról van szó – mutattak rá az előadók.

Nyilvánvaló azonban, hogy rengeteg nyitott kérdés van még az EKÁER-rel kapcsolatban. Akár „team building" hatása is lehet, hogy a pénzügyeseknek, logisztikusoknak meg kell osztaniuk egymással ismereteiket, tapasztalataikat – jegyezte meg ironikusan az RSM DTM szakértője. Az EKÁER bőven fog még témát adni a szakértőknek, előadóknak és szaklapoknak az elkövetkező időkben.

Forrás: www.ado.hu

IWIWSatartlapGoogle bookmarkDel.icio.usTwitterLinkter.huvipstart.huFacebookMyspace bookmarkDiggUrlGuru.huBlogter.huMyspace bookmark