Könyvelő iroda


Elérhetőség

72/784-865

 This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

FAcebook

A fejlesztési tartalék képzésének lehetősége az idei 500 millióról 10 milliárd forintra ugrik jövőre Magyarországon és mivel ez akár 40 évig terjedő kamatmentes kölcsönnek tekinthető, így fontos lehetőség előtt állnak a nagyobb beruházások előtt álló nyereséges vállalkozások - hívja fel a figyelmet a Via Credit.

adozas e1483856271130

A cég emlékeztet arra, hogy a fejlesztési tartalék képzése azt jelenti: egy vállalat a jövőben vásárolt tárgyi eszközeire, még azok beszerzése előtt elszámolhatja azok értékcsökkenését/amortizációját adóalap csökkentő tételként. Azaz, a nyeresége egy részéből előfinanszírozza a tárgyi eszközök megvételét. Az adózás területén ez azt jelenti, hogy a nyereség feléig, de legfeljebb 500 millió forintig lehet képezni a fejlesztési tartalékot. Így tehát ennek az 500 millió forintnak a 9%-ával lehet azonnal csökkenteni a társasági adót, de ez az 500 milliós korlát jövő januártól 10 milliárd forintra fog növekedni.

A gyakorlatban az eddigi helyzet és a változás azt jelenti, hogy ha egy vállalatnak 20 milliárd forint a nyeresége, akkor 9%-os adókulcs mellett 1,8 milliárd forint társasági adót fizet. Ha viszont a nyereség felére, azaz jövőre már 10 milliárd forintig terjedően megképezi a fejlesztési tartalékot, akkor már csak 10 milliárd után kell az adót megfizetni, tehát 900 millió forintot. A másik 900 millió forintnyi adófizetést pedig majd később kell megtennie.

Az adófizetési könnyítésért cserébe viszont azt vállalja a cég, hogy 4 éven belül a megképzett összeg értékéig - példánkban 10 milliárd forint beruházást hajt végre. Természetesen, ezt a 900 millió forintos adómegtakarítást később vissza kell fizetni úgy, hogy annak a tárgyi eszköznek (gép, ingatlan, berendezés) az amortizációját majd nem számolhatja el, amire az adóalapcsökkentést korábban már igénybe vette.

Fontos tehát hangsúlyozni, hogy az adómegtakarítást ugyan vissza kell fizetni későbbi időpontban, de ez a konstrukció még így is egy kamatmentes kölcsönnek tekinthető, aminek futamideje 5 évtől akár 40 évig is terjedhet.

A Via Credit és a Corvinus Egyetem vizsgálatából az derült ki, hogy eddig évente 25-30 ezer vállalkozás vette igénybe a késleltetett adófizetést. Ezek a vállalkozások évente 40 milliárd forintnyi adófizetéstől mentesülnek - átmenetileg. A becslések alapján legrosszabb esetben is 5-6 év után fizetik meg az adót, míg legjobb esetben akár 30-40 évre is eltolhatják azt.

"Ezt a potenciált fogja katalizálni a jövő évi módosítás, várhatóan 3-4 százalékkal fog növekedni a mostani 25-30 ezres nagyságú igénybe vevők köre, ami darabszámban nem sok, de értékben nagyobb volument fog képviselni. Ez a réteg a nagyobb méretű vállalkozásokból tevődik össze, ahol eddig is milliárdos beruházások voltak, de nem vették igénybe a régi szabályok szerinti kedvezményt" - véli Papadimitropulosz Alex, a Via Credit ügyvezető igazgatója.

A Via Credit várakozásai szerint az új szabályozásnak köszönhetően a mostani éves 400 milliárdos fejlesztési tartalék képzés akár 700 milliárd forintra fog növekedni. A legkedveltebb beruházási formák pedig a hosszú amortizációs idő miatt az ingatlannal kapcsolatos beruházási formák lesznek.

Forrás:portfolio.hu

IWIWSatartlapGoogle bookmarkDel.icio.usTwitterLinkter.huvipstart.huFacebookMyspace bookmarkDiggUrlGuru.huBlogter.huMyspace bookmark