Könyvelő iroda


Elérhetőség

72/784-865

 This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

FAcebook

Nekilátott a NAV a katások ellenőrzésének I.

Létrehozva 2019. augusztus 23. (péntek) 08:44

Az adóhatóság a 2013 óta létező kisadózás kapcsán – az elévülés határán – 2019 nyarán kezdett bele, hogy rákérdezzen a kisadózók számlázására, tevékenységére és az egyéb körülményekre.

kata adózóka ellenőriz a nav

Az adóhatóság eddig is ellenőrizhetett és elvétve elő is fordult, hogy kisadózókat vont vizsgálat alá. Széles körben azonban eddig nem történt ellenőrzés.

Támogató, adóhiány megállapítására alkalmatlan, úgynevezett jogkövetési vizsgálatokat indít az adóhatóság – a tapasztalatok szerint egyre nagyobb számban.

A nyilatkozattétel megtagadható és javasolt is megtagadni, hiszen a filmekből is tudhatjuk: „minden, amit mond felhasználható Ön ellen”! A nyilatkozat megtagadása nem jár, nem is járhat következménnyel. A nyilatkozat megtételéhez – a törvény indoklása szerint –immár tilos az idézés, hiszen főszabály szerint elektronikus ügyintézés ugyanolyan szintű bizonyítékot teremt, mintha az bediktálná azt az adózó (vagy képviselője) a hivatal helységében. A hivatal – a jogszabályi lehetőség ellenére – nem biztosít hangfelvétel rögzítésére eszközt, aminek egyetlen oka lehet: a hivatal elégedetlen a szóban elmondottakkal, annak a „lényegét” kívánja írásban rögzíteni. Ez azonban manipulációra adhat lehetőséget. Az adóhatóság több alkalommal is kérdezhetne, de általában egyetlen nyilatkozattétel a „megszokott”, hogy miért, az rejtélyes. Nem lehet következménye annak sem, ha az adózó a nyilatkozatot – vagy a szabálytalan idézést – elmulasztja és arról sem értesíti a hatóságot, hogy a nyilatkozattétel megtagadja, amit a bíróság is megerősített már több, mint egy évtizede.

Más a helyzet, ha a hivatal más adózó ügyében szólítja fel nyilatkozatra a katásokat. Ekkor a válaszadás kötelező, elmulasztása bírságolható. Személyes megjelenésre azonban ekkor sem kötelezhető senki.

Ha mégis – helytelenül – kisadózó úgy dönt, hogy saját ügyében nyilatkozatot tesz, vagy a nyilatkozattétel más ügyéről szól, akkor célszerű áttekinteni a tipikus kérdéseket, amelyek – terjedelmük okán – több cikkben kerülnek kifejtésre. A nyilatkozattételre való felhívásban jellemzően a következő kérdések szerepelnek, amelyek alá dőlt betűvel beillesztésre került a típusválasz, zárójelben pedig a kérdéshez tartozó háttér-információ:

1. Milyen forrásból származott a bevétel, jövedelme a vizsgálat időszakban?
A vizsgált időszakban kisadózóként működtem, jövedelmem kizárólag ebből származott. (Rutinkérdés.)

2. Egyéni vállalkozóként pontosan milyen tevékenységet végzett/végez?
Az egyéni vállalkozói nyilvántartásban szereplő, az alábbi szakmakódok szerinti tevékenységet végeztem: … (Rutinkérdés, hátha más tevékenységet írunk, mint ami be van jelentve.)

3. Milyen jogcímen keletkeztek bevételei és azokat hogyan (átutalás, készpénz) kapta meg?
A bevételeim a fenti tevékenységi körökből, amelyeket átutalással és/vagy készpénzzel egyenlítettek ki felém. (Rutinkérdés-rutinválasz.)

4. Kik voltak a vevői? Szerződések készültek-e? Amennyiben igen, át tudja-e adni a revízió részére?
Jellemzően vállalkozások voltak egy ügyfeleim, mellékelem a szerződéseket VAGY Magánszemély vevőim vannak, velük nem kell szerződnöm. (Az adóhatóság azt sugallja, hogy írásos szerződésnek kellene születnie minden esetben, de ez nem igaz, nem szabad a kérdésből kiindulva mulasztást vizionálni.)

5. Hogyan került kapcsolatba a (K102-es adatszolgáltatást teljesítő) társasággal? Milyen tárgyalások előzték meg a szerződéskötést? A megbízási szerződés megkötése kinek a kezdeményezésére, milyen tartalommal történt? Rendelkezésre tudja bocsátani?
Magánszemély vevőim vannak, velük nem kell szerződnöm VAGY A megbízóm vezetőit korábbi üzleti kapcsolataimból ismertem, rövid tárgyalások után kötöttem szerződést, közös kezdeményezésre, amely szerződést mellékeltem is. VAGY Nincs írásos szerződésem, mert nincs rá szükség. (Nyugodtan vissza lehet kérdezni, hogy mi az a K102, de az is látszik, hogy a kötelező írásbeli szerződés szükségessége milyen erős tévhit az adóhatóságnál.)

6. A KATA egyéni vállalkozói tevékenysége megkezdése előtt a megbízóval milyen jogviszonyban állt?
A megbízóval korábban munkaviszonyban álltam. VAGY A megbízóval korábban nem álltam jogviszonyban. VAGY Az adóhatóságnál nyilvántartott jogviszonyaim álltak fenn a megbízóval. (Ezek a kérdések azt mutatják, hogy az adóhatóság meg kívánja vizsgálni az „egyéb körülményeket” is, holott a munkaviszonnyá való átminősítés 7 feltétele nem egészíthető ki 8. vagy 9. feltétellel, ezért az sem számít, hogy korábban volt-e munkaviszony, vagy sem. Az adóhatóság egyébként pontosan tudja, hogy hol, milyen bejelentett jogviszonyaink voltak.)

Folytatása következik!

Forrás: adoforum.hu

IWIWSatartlapGoogle bookmarkDel.icio.usTwitterLinkter.huvipstart.huFacebookMyspace bookmarkDiggUrlGuru.huBlogter.huMyspace bookmark