Könyvelő iroda


Elérhetőség

72/784-865

 This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

FAcebook

Nekilátott a NAV a katások ellenőrzésének III.

Létrehozva 2019. augusztus 27. (kedd) 08:32

A katásokat terítékre vette a NAV. Saját ügyben egyáltalán nem kell nyilatkozni.

inspector

Más ügyében kötelező nyilatkozni, azonban nincs szükség arra, hogy bárki „odamenjen” a hivatalhoz, hiszen főszabály szerint elektronikus ügyintézésnek van helye. Az eddigiekből már tudjuk, hogy az adóhatóság is tud csalárd módon kérdezni, de még nem értünk a kérdések végére!

A nyilatkozattételre való felhívásban jellemzően a következő kérdések szerepelnek, amelyek alá dőlt betűvel beillesztésre került a típusválasz, zárójelben pedig a kérdéshez tartozó háttér-információ (az előbbi cikkben az utolsó kérdés a 14. volt):

15. Milyen módon tartotta a kapcsolatot a megbízóval? Konkrétan kivel tartotta a kapcsolatot?
A teljesítés nem igényelt „kapcsolatot”. VAGY A teljesítés során a megbízó ügyvezetőjével tartottam a kapcsolatot. (Sajnos ez is egy tőrbecsalás. A kapcsolattartásból az adóhatóság később utasítást vélelmezhet, a leírt válasz így konspirációs hivatali célokat szolgálhat.)

16. A munka teljesítését kinek a részére és milyen módon kellett igazolnia?
A teljesítés nem munka volt és nem igényelt igazolást. VAGY Készültek írásban teljesítési igazolások, amiket a megbízó képviselője írt alá. (Az adóhatóságnál makacsul fennáll a tévhit, miszerint a teljesítést igazolni kell, holott ez semmi se írja elő. A feleken múlik, hogy történik-e igazolás és annak a formája is. A jogszabály a teljesítmény elismerésének írásbeliségét nem követeli meg, hanem megerősítésként kínálja fel: Ptk. 6:38.§)

17. A megbízást személyesen látta el, vagy alvállalkozót, helyettes stb. vett igénybe?
Igen, a megbízást személyesen láttam el. VAGY Más személyt is igénybe vettem a teljesítéshez. (A megbízás alapvetően egy bizalmi jellegű jogviszony, főszabályként a megbízott személyesen köteles eljárni és csak kivételes esetben veheti igénybe más személy közreműködését Ptk. 474.§ (2)).

18. Alkalmazottakat foglalkoztatott-e a vizsgált időszakban? Ha igen, hány főt? Az alkalmazottak milyen összegű bérben részesültek? Munkaszerződés készült-e?
Az adóhatóság által nyilvántartott személyeket foglalkoztattam, a bevallott bérezés mellett. VAGY Nem volt foglalkoztatottam. (Az adóhatóság – a fekete foglalkoztatást kivéve – adatokkal rendelkezik a foglalkoztatásról, így ez egy beugratós kérdés, a fenti válasz főleg amnéziás kisadózók számára javallott.)

19. A szerződés szerinti díj kifizetésére mikor került sor? (A feladat teljesítését követően egyszeri díjként, vagy rendszeresen? Milyen rendszerességgel részesült díjazásban?)
A díj kifizetésére a teljesítést követően került sor. (Az adóhatóság a díjak kifizetésének rendszerességét a 8. vagy 9. feltételként kívánja vizsgálni, ami tiltott módszer. A kifizetések rendszeres mivoltát a törvény szerint nem lehet átminősítési indokként használni.)

20. Hogyan állapították meg a megbízási díjat?
A megbízási díjat a megbízóval közösen állapítottam meg. (A megbízás közös akaraton alapuló jogviszony, ezért ez a beugratós kérdés más körülmények, például a minimálbér összegének alapulvételére kérdez rá, annak ellenére, hogy ez a körülmény se alkalmas a munkaviszonnyá való átminősítéshez.)

21. A megbízási szerződés kapcsán milyen költségei merültek fel? Azokat ki finanszírozta? Hogyan és kivel számolt el ezzel kapcsolatban? Rendelkezik-e ezzel kapcsolatban iratokkal?
A megbízás kapcsán a megállapodás szerint viselte minden fél a költségét, amivel kapcsolatosan nem volt szükség elszámolásra és így iratok se keletkeztek. (A költségek viselése a feleken múlik, az adóhatóság mégis bizonyítéknak tekintetné - 8. vagy 9. feltételként -, ha a megbízó költségeket vállal.)

22. Korábban állt-e jogviszonyban a megbízónál? Ha igen, mikortól meddig, milyen jogviszonyban?
Lásd: A 6. kérdésre adott választ. (Az adóhatóság gyakran szereti megismételni a kérdéseket, hátha nem ugyanazt a választ kapja, amit aztán „feloldhatatlan ellentmondásként” mutat be.)

23. Amennyiben megszűnt a megbízónál a munkaviszonya, mi volt az oka?
Lásd: A 22. kérdésre adott választ. (Ez egy tipikus kérdés, amire nem szabad válaszolni. Akármiért is szűnt meg a korábbi munkaviszony, bármit is nyilatkozik erről a katás, az felhasználható ellene.)

Folytatása következik!

Forrás:adoforum.hu

IWIWSatartlapGoogle bookmarkDel.icio.usTwitterLinkter.huvipstart.huFacebookMyspace bookmarkDiggUrlGuru.huBlogter.huMyspace bookmark