Idén érdemes újra megnézni, mit tudnak a cafeteria juttatások
Létrehozva 2025. február 19. (szerda) 07:56Mi van a jó pap sírjára írva? Tanulmányait sikeresen befejezte! A vicc az adótanácsadókra halmozottan igaz, idén különösen: a munkavállalóknak adható juttatásokra vonatkozó szabályok számos pontban változtak. Kedvezmények gyerekeseknek vagy pályakezdőknek, SZÉP Kártya lakásfelújításra vagy sportra, cafeteria home office-ra vagy szabadnapra. Most végigvesszük, mi minden változik 2025-ben.
A cafeteria röviden azt jelenti, hogy a munkáltató lehetőséget ad a munkavállalóknak arra, különböző juttatási elemek közül válogassanak, és a számukra legelőnyösebb csomagot állítsák össze. A jó hír az, hogy a 2025-től hatályos szabályok szerint több lesz a választási lehetősége a dolgozóknak (A bér mellett adott juttatások közé elsősorban a cafeteria juttatások tartoznak, de a munkáltatók cafeteria rendszer működtetése nélkül is adhatnak ehhez hasonló, nem pénzbeli juttatásokat.)
A munkavállalóknak három szempontot célszerű szem előtt tartaniuk:
- A juttatás legyen hasznos, ne vesszen el!
- A juttatás legyen adóhatékony, azaz lehetőleg legyen adómentes vagy viseljen alacsony adóterhet!
- Az eljárás legyen kényelmes, ne okozzon túl sok plusz adminisztrációs feladatot a munkavállalónak!
A juttatásnak azért célszerű adóhatékonynak lennie, mert a munkáltatók általában bruttó keretösszeget biztosítanak, azaz a cafeteria keretösszegből a munkavállalónak a juttatás munkáltatót terhelő közterheit is ki kell fizetnie.
Így például
* egy 400 ezer forintos keretösszegből
* nagyságrendileg 235 ezer forint bérként adózó juttatást,
* 312 ezer forint SZÉP Kártya feltöltést vagy
* 400 ezer forint adómentes juttatást lehet kigazdálkodni.
Értelemszerű tehát az, hogy a munkavállalók akkor járnak a legjobban, ha számukra hasznos, és lehetőség szerint adómentes cafeteria elemet választanak.
Eltérő élethelyzetek
Gyerekesek
A dolgozók más és más csomagot válogathatnak össze maguknak aszerint, éppen milyen körülmények között élnek. Például a kisgyereket nevelő munkavállaló részére a munkáltató adómentesen megtérítheti a bölcsődei, óvodai térítési díjat, vagy egy 2025. évi új szabály alapján akár adómentes állatkerti belépőjegyet is adhat.
Pályakezdők
A pályakezdő, gyereket nem nevelő fiatalok számára a 2025-től elérhető, diákhitel visszafizetéséhez adott támogatás vagy a kulturális eseményre szóló belépőjegy – akár egy a munkáltató nevére megvásárolt Sziget Fesztivál belépőjegy – lehet vonzó juttatás. Ezek szintén adómentes elemek. A pályakezdők számára szintén vonzó lehet az, hogy 2025-től a munkáltatók a 35 évnél fiatalabb munkavállaló lakásbérleti díjához vagy lakáshitelének visszafizetéséhez is adhatnak támogatást. Ez a támogatás évi 1,8 millió forintig béren kívüli juttatásnak minősül, és ezért 28 százalékos adóterhet visel. Következésképpen az említett 400 ezer forintos bruttó cafeteria keretből 312 ezer forint nettó támogatást lehet kigazdálkodni. Érdemes megjegyezni, hogy a munkáltatók a juttatásokat csak diszkrimináció-mentesen adhatják, így vélhetően nem tehetnek különbséget a 35 év alattiak és például a 36 évesek között. Azaz, ha a 35 év alattiak megkapják a lakáscélú támogatás 1,8 millió forintos összegét, akkor a 35 év feletti munkavállalók is követelhetnek valamilyen extra jövedelmet, például hasonló összegű SZÉP Kártya juttatást. A magas költségek miatt nagyon nehéz elképzelni azt, hogy egy munkáltató olyan cafeteria rendszert működtessen, amelyben a munkavállalók ténylegesen le tudják hívni ezt a magas összegű, kedvező adózású juttatást.
SZÉP Kártya akár lakásfelújításra vagy mozgásra
Természetesen lehetnek olyan dolgozók is, akik éttermi vagy hotel szolgáltatások igénybevételéhez SZÉP Kártya juttatást választanak. A SZÉP Kártya népszerűségét nagyban erősítheti az, hogy az 2025-ben lakásfelújításra is felhasználhatóvá vált: az idén január 1-jei egyenleg mellett a 2025-ben a kártyára utalt összeg 50 százaléka is elkölthető erre a célra.
A SZÉP Kártyára 28 százalékos adóval 450 ezer forint utalható el éves szinten, de a 450 ezer forintos keret átlépése esetén is csak 33 százalék a munkáltató által fizetendő adó – ami lényegesen kedvezőbb a bér együttes közterheinél. Emellett a kártya 2025-től új zsebbel, az Aktív Magyarok alszámlával is kiegészült: innen sporttal kapcsolatos szolgáltatások vehetők igénybe.
Cafeteria borra, pezsgőre, HO-ra, szabadnapra
Sok munkáltató a csekély értékű – legfeljebb a minimálbér 10 százalékát elérő – ajándék lehetőségét is a cafeteria keretében teszi elérhetővé. Ez például élelmiszer vásárlására jogosító utalvány vagy egy, a munkáltató által összeállított ajándékcsomag formáját öltheti – 33 százalékos közteher mellett. Még izgalmasabb, hogy ha a munkáltató minőségi magyar bort vagy pezsgőt a termelőtől szerez be, akkor a dolgozóknak ezeket a borösszeállításokat – maximum évente háromszor 29 080 forintig – adómentesen is odaadhatja.
Egy még ritka, de széles körben használható juttatási elem lehet a távmunkához, a home office-hoz kapcsolódó költségtérítés, támogatás. Ha a munkáltató biztosítja az irodában való munkavégzés lehetőségét, akkor a munkáltatónak nincs költségtérítési kötelezettsége. De ha a munkáltató mégis ad ilyen támogatást, az akár adómentes is lehet. Ez a juttatás csak akkor érhető el, ha a munkavállaló a munkaszerződése alapján is – legalább részben – távmunkában dolgozik. Ilyen esetben, 100 százalék távmunka esetén havi 29 080 költségtérítés fizethető, melyet semmilyen adó nem terhel.
Kevesebb távmunka esetén ez az összeg arányosan csökkentendő. De ha a munkavállalónak a távmunkavégzéssel kapcsolatban tételes költségei is vannak – így különösen, ha bérli a lakást, ahonnan dolgozik vagy a távmunkavégzéshez vásárol informatikai eszközöket – akkor még a fentieknél is több adómentes kifizetésre van lehetőség. Ráadásul ez a juttatás viszonylag kevés munkáltatói adminisztráció mellett vehető igénybe.
Végezetül a munkáltatók akár olyan atipikus elemeket is beépíthetnek a cafeteria körbe, mint egy pótlólagos szabadnap. Maga a szabadnap nem adóköteles juttatás, hiszen annak nincs igazán meghatározott értéke – legfeljebb az, hogy a munkavállaló a szabadnapján is jogosult bérjövedelemre. Így a munkáltatók korlátozás nélkül határozhatják meg azt, hogy egy plusz szabadnapot a munkavállaló mekkora cafeteria keret terhére vásárolhat meg.
Látható tehát, hogy a 2019. évi szigorítás után az elmúlt pár évben ismét megszaporodtak a kedvező adózású, könnyebb adminisztrációs terheket vivő cafeteria elemek.
Szerző és forrás: Honyek Péter a PwC Magyarország személyi jövedelemadóval foglalkozó területének igazgatója
Forrás: ado.hu












