Könyvelő iroda


Elérhetőség

72/784-865

 This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

FAcebook

NAV - Egyre több idehaza a pénzmosási ügy

Létrehozva 2016. november 24. (csütörtök) 12:46

Hat hónap alatt csaknem 4500, pénzmosás gyanújára utaló bejelentést tettek a hazai banki és más szolgáltatók az adóhivatal keretei közt működő pénzmosás elleni irodánál – tizenöt százalékkal többet, mint 2015 első felében. Az iroda a kétes ügyekkel kapcsolatos adatokat nemegyszer a nemzetbiztonsághoz és a pénzügyi nyomozókhoz továbbította. A kérdéses esetekben egymilliárd forint továbbutalását akadályozták meg.

A tavalyinál több bejelentés futott be idén a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) köteléké­ben működő pénzmosás elleni információs irodához – derül ki a részleg összefoglalójából. Az emelkedés számottevő, nagyjából tizenöt százalékos volt: míg tavaly az első félévben 3900 jelzés érkezett, 2016 januárja és júniusa között majdnem 4500. Legtöbbször a hitelvilág szereplői – bankok, takarékszövetkezetek, befektetési és más pénzügyi szolgáltatók – adtak információt a pénzmosás ellen küzdő szervezetnek.
Az idei bejelentések csaknem felét három, idehaza működő nagybank tette meg. Több alkalommal pénzváltó, könyvelő és postai szolgáltató is a NAV egységéhez fordult.
A bejelentéseket – mint a Magyar Idők megtudta – kivizsgálták, és a megszerzett információkat nemegyszer továbbították is különféle szervezeteknek. A pénzmosás elleni egység mintegy 250 alkalommal a költségvetési csalásokat és más visszaéléseket vizsgáló NAV-os pénzügyi nyomozóknál kezdeményezett eljárást, illetve segítette a már folyamatban lévő büntetőügyeket. Az iroda emellett több mint háromszáz esetben a rendőrséghez, valamint az ügyészséghez fordult, majdnem kétszáz ügyben pedig a Terrorelhárítási Központnak és a nemzetbiztonsági szervezetnek adott át fontos ismereteket.
Pénzmosási gyanú miatt havonta átlagosan 25 ügyleti megbízást függesztettek fel az első fél évben: az esetek kétharmadában az iroda kezdeményezte az átutalások megakasztását, máskor az adott bankok, pénzügyi szervezetek fellépése vetett gátat a tranzakciók végrehajtásának. Lényeges az is, hogy a különféle büntetőeljárások elindítása miatt meglehetősen nagy összeget helyezett biztonságba a hatóság: 450 millió forint mellett egymillió eurót, valamint hétszázötvenezer dollárt és ötvenezer angol fontot vontak el az érintettektől. Mindent összevetve fél év alatt körülbelül egymilliárd forint akadt fenn a bűnüldözés hálóján.
Az iroda tájékoztatója megemlített néhány gyanúra okot adó esetet is. Előfordult például, hogy egy gazdasági társaság a bankszámláján jóváírt összegeket azonnal vagy rövid időn belül továbbutalta, de kétséget ébreszthet a pénzváltás is. Különösön akkor, ha több személy jelentős összegben, rendszeresen vált valutát forintra vagy forintot valutára, mégpedig úgy, hogy nem állapítható meg pontosan, valójában milyen tevékenység állhat a pénzváltások mögött, és az sem egyértelmű, kinek a nevében járnak el az érintettek.
A bejelentésekben gyakran megjelentek az ügyvédi letéti számlákkal kapcsolatos olyan adatok, amelyek arra engedtek következtetni, hogy az elvégzett tranz­akciók nem kötődtek az ügyvédi letéti számla alapfunkciójához.

Forrás: www.magyaridok.hu

IWIWSatartlapGoogle bookmarkDel.icio.usTwitterLinkter.huvipstart.huFacebookMyspace bookmarkDiggUrlGuru.huBlogter.huMyspace bookmark