Könyvelő iroda


Elérhetőség

72/784-865

 This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

FAcebook

NÉBIH - Megszüntetik a csalók erőfölényét

Létrehozva 2017. május 23. (kedd) 09:16

Testi épségük védelmében kaphatnak rendészeti jogosítványokat az élelmiszer-biztonsági hivatal ellenőrei. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal szakembereinek munkája ugyanis nem veszélytelen, az ellenőrzések többsége éjszaka, kietlen helyeken, iparterületeken zajlik, a csalárd vállalkozók pedig sok esetben nem hajlandók együttműködni a hatósággal. Sőt, egyes esetekben a rendőrség közbeavatkozására is szükség van. A parlament előtt lévő törvényjavaslat lehetővé tenné, hogy a szakemberek külső segítség nélkül is el tudják látni feladataikat, ezzel biztosítva, hogy a hazai piacra csak ellenőrzött forrásból származó, legális termékek kerüljenek.

 

Ma tárgyalja az Országgyűlés mezőgazdasági bizottsága azt a jogszabály-módosítást, amely lehetővé tenné, hogy az élelmiszerlánc-ellenőrzéssel foglalkozó szakemberek rendészeti jogosítványt kapjanak. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivataltól (Nébih) megtudtuk, a szigorításra nagy szükség van, korábban ugyanis többször előfordult, hogy az ellenőrzések alkalmával elfajult viták rendezéséhez végül a rendőrség beavatkozására volt szükség. A Nébih szakembereinek munkája egyáltalán nem veszélytelen, az ellenőrzések többsége éjszaka, hajnalban, kietlen helyeken, iparterületeken zajlik. Sok esetben milliós értéket érint a vizsgálat, így nem csoda, hogy a tetten ért csalárd vállalkozók nem hajlandók együttműködni a hatóság embereivel. A hivatal felhívta a figyelmet arra, hogy a hazai élelmiszerlánc, az abban zajló gazdasági folyamatok egy összetett hálózatot képeznek, ráadásul az illegális tevékenységek zöme túlmutat az országhatárokon. – Napjainkra nemzetközivé vált az élelmiszerek és más élelmiszerlánc-termékek – a növényvédő szerek, állatgyógyászati készítmények – hamisítása. A fogyasztók és a tisztességes vállalkozók érdekében ezért határozottan és hatékonyan kell fellépni a tisztességtelen vállalkozások, ügyeskedők, hamisítók, csalók ellen – szögezte le a Nébih.

Annak érdekében, hogy az átláthatóság és nyomonkövethetőség minden esetben biztosítható legyen, a jogszabályban foglalt előírásokat pedig minden esetben betartsák az ágazat szereplői, a hatóság eszközeit és lehetőségeit is ki kell bővíteni. Ezt szolgálja az élelmiszerrendész feladatkörének kiszélesítése és szabályozása is. – Így teremthetünk biztonságos ellenőrzési körülményeket és hatékonyabb erőforrás-megosztást a Nébih, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), valamint a rendőrség között – emelte ki a hatóság lapunknak adott válaszában.
Ha a parlament elfogadja az élelmiszerlánccal kapcsolatos egyes törvények módosításáról szóló javaslatot, ezentúl minden ellenőr, aki elvégzi a szükséges képzést és leteszi a rendészeti vizsgát, a rendőrségtől jelvényt és igazolványt kap, a felszerelése pedig gumibottal és bilinccsel is kiegészül. A Nébih tájékoztatása szerint az élelmiszerrendészek a kiemelt ellenőrzésekben vesznek majd részt. Ilyenek a nagy gazdasági kárral járó, a fogyasztók széles körét veszélyeztető vagy a nemzetközi vonatkozásokkal bíró események. A Nébih szerint a rendészek alapvetően élelmiszer-biztonsági szakképesítéssel rendelkeznek, feladatuk ellátása során pedig vegyi eszközt, személyes védelmükre rendőrbotot és szolgálati kutyát, ellenszegülés esetén pedig bilincset alkalmazhatnak.
Az élelmiszerrendészeket felhatalmazza a törvénymódosítás, hogy szükség esetén feltartóztassák és igazoltassák az érintetteket, visszatarthatják a jogtalanul szerzett vagy az elkövetéshez használt árukat, illetve előállíthatják az elkövetőket. Eddig a veszélyesebb ellenőrzéseket a NAV bevetési igazgatósága vagy a rendőrség biztosította. A tervezett törvénymódosítással azonban külső segítség igénybevétele nélkül is biztosak lehetnek abban az ellenőrök, hogy ha egy vita elfajul, meg tudják védeni magukat. A szóban forgó törvénymódosítás emellett az élelmiszerek eredetére vonatkozó előírásokat is szigorítja. Eszerint ha az élelmiszer származása kétséget kizáró módon nem állapítható meg, a nyomonkövethetőségre vonatkozó előírások megsértése az emberi életet és egészséget veszélyeztető tettnek minősül, és súlyos büntetést von maga után.

Forrás: www.magyaridok.hu

IWIWSatartlapGoogle bookmarkDel.icio.usTwitterLinkter.huvipstart.huFacebookMyspace bookmarkDiggUrlGuru.huBlogter.huMyspace bookmark