Könyvelő iroda


Elérhetőség

72/784-865

 This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

FAcebook

Cafeteria 2014: érdemes újratervezni

Létrehozva 2013. december 11. (szerda) 13:42

2014-ben továbbra is megéri az önkéntes pénztári és a SZÉP Kártya munkáltatói hozzájárulás. Megjelentek jövő évre vonatkozó jogszabály változások, fontosabb elemei.


Az SZJA törvényben (1995. évi CXVII. törvény) a vonatkozó szabályok (71. §) nem módosultak.

a 2013. május 19-étől hatályos 71. § 3a bekezdése a célzott szolgáltatásokra befizetett összegekről sem módosult.
a minimálbér összege 101 500 Ft-ra emelkedik 2014.01.01-től, így magasabb lehet a kedvezményes adózással adható pénztári béren kívüli juttatás:
a nyugdíjpénztár a minimálbér 50 százalékig (50 750 forint/fő/hó)
az egészség – és önsegélyező pénztárban együttesen a minimálbér 30 százalékig (30 450 forint/fő/hó).
A béren kívüli juttatások kialakításánál a munkáltatók egyik legfontosabb szempontja a hatékonyság érvényesítése. A lehetőségeket összehasonlítottuk az érvényes adószabályok szerint:

Juttatások hatékonyságának összehasonlítása (2014.)

Jogcím Bér (pénzbeli
juttatás) Adómentes
juttatások Béren kívüli
(35,7 százalék)
juttatások Adomány
önkéntes
pénztárba
1. Juttatás (bruttó) a munkavállalónak 100% 100% 100% 100%
2. Munkáltató közterhe, terhe 28,50% 0 35,70% 3,10%
3. Összes váll. Teher: (1+2) 128,50% 100% 135,70% 103,10%
4. Dolgozót terhelő közteher,
adójóváírás nélkü 34,50% 0 0 0
5. Juttatásnál dolgozói teher 0,00% 0 (pénztári átlag) 6% 33,54%
(12,48%+21,06%)
6. Juttatás adókedvezménye 0,00% 0,00% 0,00% 20%
7. Nettó jövedelem: (1-4-5+6) 65,50% 100% 94% 86,46%
8. Jövedelem hatékonysága: (7:3) 50,97% 100% 69,27% 83,86%
9. Hatékonysági sorrend 4 1 3 2
Az önkéntes pénztári juttatásoknál a következő támogatási formákat alkalmazhatják:

Munkáltatói hozzájárulás: a munkavállalók számára nyújtott egységes juttatási forma, amely a dolgozók számára azonos összegben vagy a munkabér ugyanazon százalékának a mértékében nyújtható. Választható (cafetéria) rendszerbe is illeszthető. A 15 éven belül nyugdíjkorhatárt betöltők részére magasabb összeg is nyújtható. Szüneteltethető, ha a munkavállaló munkaviszonya szünetel, részére munkabér nem jár.
Adomány egyéni számlára: alkalomszerűen, de akár rendszeresen is adható. Praktikusan akár személyenként differenciált összeg is nyújtható. A vállalat számára nem minősül bér és személyi jellegű kifizetésnek, így SZJA, TB terhei sincsenek, nem is társasági adóalap módosító tétel, ráfordításként elszámolható. A pénztártagot viszont 33,54 százalékos adó – és járulékfizetési kötelezettség terheli, az adomány 20 százalékát visszaigényelheti az adójából. Előnyös választás kiemelt teljesítmények elismerésére, a nyugdíjba vonulók többlet juttatására.
Támogatás célzott szolgáltatásokra: a munkáltató választja ki, hogy adott csoport számára - külön szerződésben meghatározva -, milyen céllal (például szűrővizsgálatokra) nyújt támogatást. Béren kívüli juttatásoknak minősülnek adózás szempontjából, de nem tartoznak az 500 000 forint/év/fő keretösszegbe. A juttatás keretösszege: évente a munkáltató pénztártag alkalmazottai számának és a minimálbér szorzata. Jó döntés egy adott csoport támogatására: például szemüvegesek szemészeti vizsgálata vagy magas zajban dolgozók hallás vizsgálata.
Az új, célzott szolgáltatási juttatás nem ismert és nem alkalmazzák a vállalatok, az adomány lehetőségek pedig mérsékelten kerülnek kihasználásra. Igen hatékony, differenciálásra módot adó formák, ajánljuk a lehetőségek kihasználását.

Az MKB béren kívüli juttatásaival segíti a döntésben!

Jelenleg az egyik legnépszerűbb béren kívüli juttatás az MKB Széchenyi Pihenőkártya (MKB SZÉP Kártya) amely a bankkártyákhoz hasonló elven működő elektronikus utalvány. Elsősorban belföldi utazásra, fürdőhelyeken és étkezésre használható fel, de mellette számos szabadidős tevékenység is fizethető a plasztik lappal.

Az MKB Pénztárak bejáratott cafetéria elemei az MKB Nyugdíjpénztár, az MKB Egészségpénztár. A 2013-ban bevezetett MKB Önsegélyező Pénztárával kiegészülve az MKB jelenleg egyedülállóként tudja nyújtani a bankok közül mindhárom önkéntes pénztárat. A pénztárak céljának főbb jellemzői:
A nyugdíjpénztár az időskor anyagi biztonságának megteremtéséhez, a biztos anyagi háttér kialakításához, az aktív évek alatt elért életszínvonalnak a nyugdíjas években történő megőrzéséhez szükséges.

Az egészségpénztár a dolgozóik és családjuk egészségesebb életvitelét a rögtön felhasználható, egyéni számlán vezetett pénzösszeggel támogatja. Új szolgáltatásként szeptembertől bevezettük az elektronikus ügyintézést az egészségpénztárban, amely egy kényelmes ügyfélbarát rendszer, az átfogó, részletes ügyintézés és nyilvántartás szolgálatában.

Az önsegélyező pénztári juttatásokkal a munkavállalóik és családjaik anyagi és szociális hátterét javíthatja, segítheti egészségük megőrzését, ezzel növekedhet a munkavégzés hatékonysága.

A munkáltatói juttatások mellett a személyes öngondoskodás is szükséges. Legkézenfekvőbb lehetőség az önkéntes pénztárakba történő egyéni befizetésekkel a megtakarítások növelése. Az egyéni befizetéseket az állam jelentős adókedvezményekkel ösztönzi: a befizetett összeg után a személyi jövedelemadóból 20 százalék adókedvezmény visszaigényelhető az önkéntes pénztárba – pénztáraktól, kortól függően - évente akár 150 000 forint összegben.

A kiegészítő, öngondoskodási formák szerepe hosszabb távon erősödik, s ezek támogatása a munkáltató változatlan szociális felelőssége is. Az elégedettebb munkatársak a növekvő biztonságérzet által lojálisabban állnak munkahelyükhöz. „SZEMÉLYESEN ÖNNEK": mi segíthetünk a döntésben tanácsadással, vállalati vezetői és dolgozói előadásokkal, forduljon hozzánk bizalommal.

IWIWSatartlapGoogle bookmarkDel.icio.usTwitterLinkter.huvipstart.huFacebookMyspace bookmarkDiggUrlGuru.huBlogter.huMyspace bookmark