Könyvelő iroda


Elérhetőség

72/784-865

 This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

FAcebook

Magyarország fél Európát lekörözheti a fintech homokozójával

Létrehozva 2018. július 02. (hétfő) 09:15

Az MNB tavaly felméréseken keresztül megalapozta, idén tavasszal el is indított az Innovation Hubot, ahol a pénzügyi újítók kaphatnak tájékoztatást és támogatást egyenesen a szabályozótól. Az úgynevezett regulatory sandbox első köre, ahol a fintech szolgáltatók szabályozott tesztkörnyezetben próbálhatják ki magukat, pedig akár már idén elstartolhat. Az MNB összegyűjtötte a nemzetközi példákat, és bemutatta, hogyan működhet majd a két új szabályozói eszköz.

A piaci felmérést követő első lépésként március 20-án felállt az Innovation Hub, és előkészítés alatt áll az innovációk piacra lépését támogató regulatory sandbox is. A fintech szolgáltatások tesztelésére szolgáló szabályozói eszköz bevetéséhez ugyanakkor jogszabályváltozásokra is szükség lehet.

"A terveink szerint már idén elindulhat az első 6-12 hónapos tesztelési kör, a piac részéről nagy az érdeklődés az MNB programja iránt" - mondta Szombati Anikó, az MNB ügyvezető igazgatója a Financial IT and Disruptive Technologies konferenciánkon.

Az MNB felmérésében részt vevő hazai bankok, biztosítók, fintechek, pénztárak és közvetítők bő harmada tervez részt venni a regulatory sandboxban, és összsségében a megkérdezettek 95 százaléka nem zárja ki, hogy részt vesz majd egyszer benne.

01bdgfbgdfbdf

Innovation Hubok külföldön

A Hitelintézeti Szemle legfrissebb számában megjelent tanulmányban az MNB munkatársai összegyűjtötték a külföldi példákat az említett két szabályozói eszközre. A magyar Innovation Hub egy információs tárházból, egy kommunikációs hubból, egy szabályozói támogató platformból és egy nemzetközi kooperációs platformból áll. Ezeken keresztül az új szolgáltatásokról teljes körűen, közvetlenül a szabályozóval lehet konzultálni. Innovation Hub-ok felállítására jelenleg még csak kevés országban került sor, világszerte kevesebb, mint húsz ilyen dedikált keretrendszer üzemel. A fintech cégek és kezdeményezéseket azokban az országokban, ahol nem működik erre kialakított keretrendszer, egyedileg kezelik a jegybankok.

02bdgfbgdfbdf

Regulatory sandbox

A már tesztelési fázisba lépő szolgáltatásokat a regulatory sandboxban lehet majd kipróbálni, ahol valós ügyfeleken, a "szürkezónából" kiemelve, sőt, egyes felügyeleti szabályok alól mentesülve pilotolhatnak a cégek. Minden regulatory sandbox rendelkezik egy jogi eszközkészlettel, amely révén mentesülést kaphatnak a cégek egyes felügyeleti szabályok alól a teszt idejére. A 6-12 hónaposra tervezett programok során kiderül, hogy életképes-e a szolgáltatás, és ha kell, az MNB úgy tud majd új szabályokat alkotni, hogy már tudja, a szolgáltatásnak milyen kockázatai, előnyei lehetnek.

Az Egyesült Királyságban történt első alkalmazás óta a már ténylegesen működő Sandboxok száma nem éri el a tízet, leginkább Ázsiában trejedt el ez a megoldás. A brit példán kívül Európában jelenleg Hollandia és Svájc üzemeltet csak dedikált Regulatory Sandboxot. Hollandiában a nyilvánosan tesztelésre még nem került sor, míg Svájc esetében a Sandbox elsősorban egy korlátozott hatókörű tesztkörnyezetként funkcionál: az 1 millió svájci frankot nem meghaladó betétgyűjtési tevékenység banki licenc nélküli végzését teszi lehetővé. Litvánia 2017 nyarán - nagyjából az MNB-vel egy időben - indított hivatalos konzultációt a Sandbox bevezetéséről.

03dgfnsdvss

Külföldi sandboxok

Az MNB szerint a regulatroy sandboxok egyediek, az adottt ország adottságaira, méreteire, pénzügyi rendszerére szabottak, így nem lehet őket egy az egyben lemásolni. A tanulmány szerzői több sandbox egyedi tulajdonságait vizsgálták meg:
Szingapúr: A Monetary Authority of Singapore (MAS) által 2016-ban kidolgozott keretrendszer sajátossága, hogy a tesztelési időszak meghosszabbítható abban az esetben, ha a tesztelő bizonyítja, hogy további időre van szüksége a teljes jogszabályi környezetnek való megfelelés érdekében, illetve ha a tesztelés során a fogyasztói visszajelzések miatt időközben megváltoztatta az eredetileg tesztelt szolgáltatását. Az időbeli hosszabbítás mellett a keretrendszer a tesztelési paraméterek kibővítésére is lehetőséget nyújt. Az előreláthatóan sikertelen tesztelés esetén azonban a tesztelési időszaknak vége szakad.
Malajzia: A maláj sandbox egy teljesen rugalmas rendszer. Rugalmasan kezelik még azt is, hogy az adott cég szolgáltatását hányan, mennyi ideig használhatják, vagyis akár az alapszabályok alól is kivételt engednek.
Ausztrália: Az ausztrál értékpapír-felügyelet által 2016 decembere óta működtetett keretrendszer sajátossága, hogy nem csupán egyedi cégek jelentkezése alapján nyújt egyedi felmentéseket, hanem előre meghatározott tevékenységi osztályba tartozó szolgáltatásoknál is mentességet biztosíthat. Sőt, bizonyos speciális körülmények fennállta esetén a múltbéli nem megfelelés jövőbeli alól is mentesítést adnak.
Egyesült Királyság: A brit pénzügyi felügyelet (FCA) sandboxában a tesztelés minden szakaszában csak azon elvárásoknak kell megfelelnie a tesztelőnek, amelyek az adott időpillanatban arányban állnak a tesztelt tevékenységgel, az FCA folyamatos értékelése szerint. A fintech szolgáltatók csoportokban jelentkezhetnek, és csak azok a cégek léphetnek a sandboxba, melyek esetében az FCA egyedileg ellenőrizte, hogy a tesztelt szolgáltatásról a fogyasztók megfelelő tájékoztatásban részesültek, illetve hogy megfelelő védelmet, kielégítő mértékű kártalanításra való jogosultságot kapnak.
Hollandia: A holland koncepció nem vonatkozik a kötelező hatályú jogi előírásokra, vagyis nem adnak felmentést a kötelező szabályok alól. Ezzel összhangban a holland keretrendszer az innovatív megoldás technológiai jellemzőire koncentrál, melyben a "soft" szabályozói elvárások játsszák a főszerepet.

Európai szabályozás

  • Európai szintű összehangolt szabályozási lépések szintén léteznek, ezek célja az országokon átívelő sztenderdek megalkotása lenne.
    A fintech kezdeményezések szabályozására 2016-ban az Európai Bizottság munkacsoportot állított fel, majd idén tavasszal fintech-akciótervet is publikáltak.
  • Az Európai Bankhatóság (amely nem mellesleg a PSD2 szabályozás technikai részletszabályainak kidolgozásáért is felel) szintén tavasszal tette közzé fintech szabályozói ütemtervét.
  • Az EKB nyilvános konzultációt indított az új típusú, fintech üzleti modellt alkalmazó bankok működésének feltételeivel kapcsolatosan, illetve 2017 márciusában közleményt adott ki, amelyben célkitűzésként szerepel egy eurozónát lefedő fintech hub kialakítása.

Forrás: portfolio.hu

IWIWSatartlapGoogle bookmarkDel.icio.usTwitterLinkter.huvipstart.huFacebookMyspace bookmarkDiggUrlGuru.huBlogter.huMyspace bookmark